Палестина – чарівна країна на Середньому Сході, яку мені випало відвідати в жовтні цього року. Навіть цікавлячись цим регіоном вже достатньо багато часу, я, виявляється, вірила у багато стереотипів та не розуміла, що насправді відбувається на цьому, сповненому болем та несправедливості, шматку землі.
Отже, щоб поділитися своїми враженнями я вирішила узагальнити деталі своєї поїздки та свої враження у 8 пунктах.
- Як я туди потрапила?
YWCA Palestine декілька місяців тому почала організовувати міжнародну конференцію Youth Participate and Youth Decide: Towards Freedom and Justice, на якій палестинці мали б змогу розповісти молоді з усього світу про свої проблеми та своє життя. Шведські представники YWCA знали заздалегідь, що будуть у ній брати участь. Оскільки вони зараз співпрацюють з YMCA України у проекті SIDA, вони вирішили запросити двох українських представників, для того, щоб ми змогли поділитися досвідом наших локальних осередків та зміцнити відносини з іншими організаціями. На саму конференцію прибули представники YMCA та YWCA з таких країн, як: Швеція, Норвегія, США, Швейцарія, Данія, Фінляндія, Індія та ін. Я представляла YMCA Lviv та на самій конференції ділилась її досвідом у сфері розвитку молоді, допомоги внутрішньо переселеним особам та творчих ініціатив.
- Чи легко добратися до Палестини?
Ні. Я пам’ятаю, як весь час до поїздки я думала, що туди не доберусь. Зараз поясню чому. Спершу ми мали прилетіти в Тель-Авів, а звідти вже їхати в Раммалах, місто у Палестині. Однак, на практиці не все так легко. Прилетівши в Ізраїль, щоб отримати візу, потрібно пройти інтерв’ю і зробити це дуже непросто, якщо наступною точкою поїздки є Палестина. Мені насправді дуже повезло, оскільки я була підготовлена до питань і з легкістю отримала дозвіл на в’їзд. Однак, одна дівчина зі Швеції, яка проходила цей ж контроль 30 хв. після мене, була затримана. Ізраїльська прикордонна служба відібрала в неї телефон, загнали в пусту кімнату і змусили чекати годинами. Її допитували цілу ніч і, врешті-решт, дали відмову в’їзду в Ізраїль на наступні 10 років. Причиною стали підозри у її причетності до якоїсь із палестинських організацій.
- Як ми катались Палестиною
Перші два дні ми подорожували країною та відвідали Єрусалим і Хеврон. Ми побачили, як живуть бедуїни та послухали страшні розповіді від жителів одного з таборів біженців. Найбільше мене зачепила участь у цьому конфлікті дітей. На стінах висять фотографії вже мертвих 14-ти та 16-ти річних хлопчиків, поки молодші діти бігають та бавляться на тих же вузеньких, залитих сонцем, вуличках. Дивишся на цих дітей і тобі страшно, що вони також загинуть, якщо не припинити цей конфлікт.
- Взаємна ненависть
Я б не сказала, що абсолютно всі жителі Ізраїлю та Палестини ненавидять один одного, оскільки багато людей розуміють всі фактори цього конфлікту. Однак, неприязнь справді існує. Коли я була в Хевроні, на одному з блок-постів ізраїльської армії (які там абсолютно всюди) затримали місцевого палестинця. Після огляду документів, ізраїльські солдати почали давати йому накази: повернись, покрутись, підіймай майку, витягни все з кишень, ще раз покрутись. І це все із супроводом сміху та крику. З одного боку є такі принизливі «перевірки», з другого – ненависть і кидання камінням та напади.
- Палестинська молодь
Чесно кажучи, палестинська молодь вразила своєю активністю та ерудованістю. Я зустріла надзвичайно багато цікавих молодих людей, які навчаються, працюють, розвиваються та роблять все для того, щоб їх мрії здійснились. Як вони завжди підкреслюють, одна із найбільших мрій – це вільна та мирна Палестина.
- Їжа
Ось заради палестинського хумусу, я б там залишилась жити. Загалом кухня є надзвичайно смачною та ситною. На кожному столі завжди багато м’яса, страв з рису та різних соусів. А їхні солодощі та пряна кава мені ще досі сняться.
- No Balls Build Walls
Стіна з бетону, висотою у 8 м, будується навколо того, що називають West Bank, ізолюючи цю територію від решти світу. Однак є і позитивна сторона – стіна є прикрашена графіті сотні митців, серед яких і роботи відомого Бенксі. Це дає надію, що у світі ще є багато людей, які привертають увагу інших держав до цього конфлікту та прагнуть справедливого вирішення цієї катастрофи людяності.
- YMCA та YWCA об’єднують молодь
Було надзвичайно цікаво послухати який осередок YMCA чим займається та які є проблеми в різних країнах. Обговорювали ми також палестинське питання і те, як ми можемо поширювати інформацію про проблеми місцевої молоді. Під час всієї конференції відчувалась єдність та зацікавленість всіх учасників у співпраці один з одним. Мені було надзвичайно приємно презентувати YMCA Lviv на конференції та відчувати підтримку від інших країн. Адже українська молодь теж виростає під час війни. В YMCA Lviv є багато проектів із соціалізації ветеранів війни, інтеграції біженців у суспільство, арт-реабілітації…
Ми віримо, що розум і мистецтво допоможуть подолати безглуздя і ненависть, основне кожного дня робити себе і світ навколо себе хоч трішки кращими.