Розмова з юристом YMCA Lviv Богданом Зданевичем про нюанси та новини правового регулювання волонтерської діяльності.
У перші дні повномасштабного вторгнення чи не всі українці стали волонтерами та волонтерками. Ми допомагали один одному, переселенцям й переселенкам, захисникам і захисницям. Завдяки цьому загальному піднесенню нам вдалося вижити і зберегти державу. Зараз багато людей продовжують волонтерити, підтримуючи нашу віру в перемогу. Проте, дуже часто вони стикаються з тим, що порушують норми права, не знають своїх можливостей або ж не розуміють вимог держави щодо волонтерської діяльності.
Просто про закони і волонтерство розповідає юрист YMCA Lviv, волонтер і голова БФ “Ти ніколи не будеш один” Богдан Зданевич.
В рамках проєкту #ВолонтеркиUA, що реалізовується за підтримки ООН Жінки в Україні та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), за останні півроку пан Богдан надав консультації більше 250 волонтеркам та волонтерам.
Ми обрали 4 найбільш актуальних питання, із якими звертаються українські волонтерки й волонтери:
-
«Реєстр волонтерів»;
-
«Оформлення передачі допомоги згідно акту прийому-передачі»;
-
«Створення Благодійного Фонду»;
-
«Нові правила реєстрації авто для військових».
Про ці питання ми й поговоримо далі.
Детальніше можна почитати на сайті українського інформаційного медійного бренду ЕСПРЕСО:
1.Реєстр Волонтерів
Що це таке?
Реєстр волонтерів – це база даних про осіб, котрі допомагають захисникам та цивільним, які постраждали під час війни. Реєстр функціонує на базі Державної податкової служби від початку війни 2014 року, відповідно й реєстрація здійснюється в податковій. Простими словами: волонтери, зареєстровані в реєстрі волонтерів, мають право не сплачувати податки з благодійного збору коштів. За законом, благодійні збори оподатковуються на 19.5%, з яких 18% – ПДФО, 1.5% – військовий збір.
Чому потрібно реєструватися як волонтер?
Якщо ви збираєте кошти на благодійність на свої особисті картки, реєструйтеся для того, щоб: не сплачувати податок 19.5%; довести свою правоту в момент, коли постукає податкова чи банк; спростувати необґрунтовані звинувачення. Мова йде про тих, хто збирає великі суми, а також й про популярні зараз допоміжні банки, навіть на 5 тис. грн. Важливо! Кошти потрібно фандрейзити на спеціальний рахунок або карту (не особистий). А також, витрати на благодійність мають бути документально підтвердженими (чеки, квитанції транзакцій, накладні, фотозвіти).
Це обовʼязково?
Реєстрація не є обов’язковою для всіх, але якщо ви займаєтесь збором коштів на благодійність, ми наполегливо рекомендуємо зареєструватися, щоб не мати проблем з податковою під час та після завершення воєнного стану.
!Будучи в Реєстрі волонтерів, ви можете захистити себе у випадку банківських перевірок, можливих звинувачень чи підозр.
Як зареєструватися?
1.Подати документи до органу Державної податкової служби за місцем реєстрації: на час дії воєнного стану можна подати лише у паперовій формі.
2.Відкрити окремий рахунок в банку: власні кошти не мають заходити на той рахунок, має бути окремий волонтерський, зареєстрований в податковій.
Документи: заява про включення до реєстру волонтерів, копія ідентифікаційного коду, копія паспорта, довідка про відкриття рахунку, на який ви збираєте благодійні внески (форма№ 4-РВ). Якщо ви коректно заповнили всі заяви й надали документи, то впродовж однієї доби Державна податкова служба має внести вас в реєстр волонтерів та надати витяг.
Зареєструвалися, окей, а що далі?
Щороку наприкінці грудня вам треба буде подавати в податкову документ, який називається “Декларація про майновий стан і доходи”. В ньому потрібно вказувати скільки грошей ви отримали як волонтер. Ці кошти вносяться в окремі розділи декларації (розділ 3, 11 та 11.3) – туди, де пишуть про доходи, з яких не треба платити податки.
Звітування: що й до чого?
Звітувати про зібрані гроші потрібно один раз на рік. Якщо ви збирали кошти протягом 2023 року, то звіт потрібно подати до кінця квітня 2024 року.
Суть проста:
– За 2023 рік звітуємо до кінця квітня 2024 року.
– За 2024 рік звітуємо до кінця квітня 2025 року.
Головне – подати декларацію вчасно до кінця квітня наступного року.
Треба показати, скільки грошей ви зібрали. Для цього знадобляться запити від військових чи в/ч, платіжки, акти.
Якщо ви не збираєте величезні суми, а просто відкриваєте допоміжні банки , вам треба підписати два важливі документи з тими, хто організовує збір: договір пожертви коштів, акт передачі коштів. Якщо податкова прийде до вас, ви просто покажете, коли і кому ви віддали гроші. А вже ті, хто організовував збір, мають пояснити, куди пішли ці гроші, показавши всі потрібні документи.
❗Дуже важливо: зберігайте всі документи, які стосуються вашої волонтерської роботи. Це можуть бути чеки з магазинів, видаткові накладні, рахунки, платіжки, ін. папери про отримання товарів, фотографії того, як ви допомагаєте людям. Ці документи захистять вас, якщо виникнуть якісь питання про податки.
Що рекомендує юрист #ВолонтеркиUA?
Зареєструватися! Це важливо, оскільки так ви не маєте платити податки з благодійних зборів, а люди, які донатять та військові більше довірятимуть вам, бо ви офіційно зареєстровані і звітуєте про свою роботу.
Якщо не плануєте реєструватися як волонтер, використовуйте лише “дружні банки” в Монобанку для збору коштів. Так гроші не проходитимуть через ваш особистий рахунок.
Що може статися, якщо не зареєструватися?
Податкова може попросити вас відзвітувати за останні три роки. Якщо ви не зможете це зробити, будуть санкції – нарахування ПДФО та військового збору за суму, яка не була оподаткована. Чим більше позначок і підписів в банках, тим легше податковій постукати з “листом щастя” ППР (податкове повідомлення-рішення).
Зараз податкова більше цікавиться тими, хто збирає великі суми. Але ніхто не знає, чи не зміниться це завтра. Війна може тривати довго, і допомога буде потрібна також ще довго. Тому краще подбати про свою безпеку зараз.
2.Оформлення передачі допомоги згідно акту прийому-передачі
Акт прийому-передачі: що це і навіщо він потрібен волонтерам?
Коли ви збираєте гроші та купуєте щось для військових, дуже важливо правильно оформити передачу допомоги. Це документ, який підтверджує, що ви передали, а військові отримали допомогу. В ньому вказується, що саме ви передаєте і кому. Це може бути, наприклад, дрон, авто, або будь-яка інша річ.
Чому це важливо?
- Якщо податкова запитає, куди поділися зібрані вами гроші, ви зможете показати цей документ. Він доводить, що ви не продали речі на OLX, а передали їх військовим.
- Підтвердження для військових: коли військова частина отримує допомогу і підписує акт, вона зобов’язується поставити отримане обладнання на свій баланс.
Види актів:
- Двосторонні: між вами (або вашою організацією) та командиром військової частини, або конкретним військовослужбовцем, якому надається допомога.
- Тристоронні: між вами, військовослужбовцем та командиром військової частини. Цей варіант навіть кращий, бо дає більше гарантій.
Як правильно оформити передачу допомоги:
- Отримайте запит від військових на те, що їм потрібно.
- Купіть необхідну річ і збережіть чек або накладну (якщо купували закордоном – збережіть інвойс).
- Підготуйте акт прийому-передачі.
- Передайте допомогу і попросіть військових підписати акт.
Що рекомендує юрист #ВолонтеркиUA?
Завжди просіть підписати акт прийому-передачі перед тим, як віддавати допомогу.
Допомагайте тим, кому довіряєте ви або ваші знайомі.
Якщо допомагаєте конкретному військовому, попросіть копію його військового квитка або посвідчення учасника бойових дій.
Пам’ятайте: акт прийому-передачі, запит від військових і чек на покупку – це ваш головний захист, якщо виникнуть питання про зібрані та витрачені кошти.
Будьте уважні при заповненні акту. Переконайтеся, що всі дані вказані правильно, є дата і місце передачі, і що військові його підписали.
3.Створення Благодійного Фонду: що треба знати
Коли варто створювати фонд?
Якщо ваша волонтерська діяльність стала регулярною і ви хочете масштабувати свою благодійну діяльність.
Що дає фонд?
- Більше довіри від людей і організацій
- Можливість офіційно закуповувати та передавати допомогу військовим частинам
- Проведення благодійних акцій та заходів
- Залучення міжнародних донорів та грантів
- Можливість офіційно залучати волонтерів, в тому числі іноземців
Як створити фонд?
- Потрібна хоча б одна людина-засновник
- Підготувати установчі документи: протокол, статут, інформацію про засновників
- Подати документи через ЦНАП або напряму державному реєстратору
- Зареєструватися в реєстрі неприбуткових організацій, щоб не платити податки з пожертв
Важливі моменти:
– Відкрити фонд легко, але вести його складніше
– Потрібно вести бухгалтерію та подавати звіти
– Закрити фонд теж непросто – це може зайняти 1-2 роки
Додаткові можливості:
– Реєстрація як надавач соціальних послуг (для використання транспорту без сплати податків)
– Реєстрація як отримувач гуманітарної допомоги (для ввезення допомоги з-за кордону)
– Можливість отримати перепустку для руху в комендантську годину
Фінансові питання:
За законом, фонд може витрачати до 20% зібраних коштів на свої потреби (зарплати, оренда, техніка). Але це делікатне питання. Тому є сенс подумати про додаткове залучення коштів для операційної діяльності.
Що рекомендує юрист #ВолонтеркиUA?
- Добре подумайте, як ви будете працювати, перш ніж створювати фонд
- Будьте прозорими щодо використання коштів (а також регулярно публікуйте звіти в соцмережах)
- Краще шукати окреме фінансування на потреби фонду, а не брати з пожертв: окремий рахунок для підтримки фонду, співпраця з бізнесом, іноземні партнери
- Найкраще, коли донори напряму оплачують потреби фонду (оренду, комунальні послуги тощо)
Пам’ятайте: репутація у волонтерському середовищі дуже важлива. Будьте чесними з людьми, які вам довіряють, і ваш фонд зможе зробити багато добрих справ!
4.А що з машинами? Розʼяснення нових правил реєстрації авто для військових
Що змінилось?
Військові тепер можуть офіційно реєструвати транспорт, отриманий як гуманітарну допомогу. Це дозволяє користуватись ним на законних підставах до кінця воєнного стану і ще три місяці після його завершення. Відповідна Постанова ухвалена Кабінетом Міністрів 29 жовтня 2024 року.
Як зареєструвати авто?
Військовослужбовець має подати документи в сервісний центр МВС протягом 10 днів після отримання авто, потрібні документи:
– Заява
– Паспорт або інший документ, що посвідчує особу
– Документ про військову службу
– Акт приймання-передачі авто
– Роздрукована електронна митна декларація з печаткою
Що робити з авто, отриманим раніше?
Якщо авто отримане після грудня 2023 року, його можна зареєструвати протягом трьох місяців з моменту прийняття нової Постанови. Для цього потрібен акт довільної форми. Правила для машин, переданих до грудня 2023 року, будуть визначені пізніше.
Передача авто іншим військовим
В акті приймання-передачі можна вписати до п’яти осіб, які теж матимуть право користуватися і перереєстровувати авто. Їхні дані вносяться в реєстраційний талон.
Що робити після реєстрації?
Після завершення реєстрації військовий повідомляє свою частину про отримання і реєстрацію авто.
Коли реєстрацію можуть зупинити?
Тимчасовий облік припиняється у випадках:
– Знищення авто
– Смерті військового
– Перебування військового в полоні або розшуку
– Тривалого лікування (понад місяць)
– Звільнення з військової служби
У таких випадках реєстрацію можна поновити за заявою одного з військових, зазначених у документі про передачу авто.
- Як виглядає процес передачі авто?
Фонд передає авто військовому по акту встановленої форми. Далі він з документами йде в сервісний центр МВС і реєструє авто на себе.
Сподіваємось, що ця інформація допомогла вам краще зрозуміти основні юридичні моменти, зокрема щодо реєстрації волонтерів, передачі допомоги, створення фонду та реєстрації авто для військових.
Якщо у вас залишилися питання або потрібна консультація, пан Богдан Зданевич, юрист проєкту #ВолонтеркиUA, безкоштовно консультує до 30 грудня. Для цього можна звертатися за телефоном: + 38 (093) 41 20 522.
Дякуємо всім, хто долучається до цієї важливої справи.
За цим посиланням можна знайти зразок заповнення декларації, додаток для передачі авто військовослужбовцям, форму № 4-РВ: Юридичні Додатки
Ця публікація підготовлена в рамках проєкту «Розбудова жіночої мережі волонтерок та посилення її потенціалу у прифронтових регіонах України» (#ВолонтеркиUA), що впроваджує YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй.
Довідка:
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудова міцного миру. Починаючи з 2016 року, WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 1000 місцевих жіночих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізовують гуманітарну діяльність у 41 країні світу, які постраждали від кризи.