“Стійкі разом: Роль волонтерок у забезпеченні гуманітарних потреб громад” – це дослідження, яке було проведено у рамках нашого проєкту #ВолонтеркиUA за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (Women’s Peace & Humanitarian Fund).
У дослідженні розкрито, як розуміють поняття волонтерства самі волонтерки з Львівської, Запорізької, Одеської, Миколаївської, Кіровоградської, Харківської та Дніпропетровської областей. Також описано особливості взаємодії з органами місцевого самоврядування, розкрито роль волонтерок у забезпеченні гуманітарних потреб громад.
Матеріали, виготовлені в рамках підтримки, відображають позицію авторів і не обов‘язково збігаються з позицією Women’s Peace and Humanitarian Fund.
На початку зими 2024 року в українському суспільстві дедалі більшої актуальності набувають питання “що є нашими джерелами стійкості?” та “що допоможе нам вистояти у часі війни?” Завдання пошуку відповідей на них стоїть перед нами на індивідуальному, колективному та суспільному рівнях. Волонтерство і культура волонтерства як вираження розділеної відповідальності за нашу стійкість є однією з відповідей на ці питання.
У нормативно-правовому полі України волонтерська діяльність розуміється як добровільна, соціально спрямована неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтерська допомога – це робота та послуги, які безоплатно виконують та надають волонтери. Закон України “Про волонтерську діяльність” визначає волонтерську діяльність як форму благодійної діяльності.
Предметом цього дослідження стали стан і специфіка волонтерської діяльності в семи областях України. В рамках дослідження ми намагалися зʼясувати, як волонтерство розуміють жінки, які ідентифікують себе як волонтерки, та їхні функції у громадах у контексті забезпечення гуманітарних потреб.
Дослідження відбувалося у серпні – листопаді 2024 р.
Основними гіпотезами дослідження були припущення про те, що волонтерство як явище соціальної системи у рамках соціологічного підходу значною мірою сприяє підвищенню довіри у суспільстві, стійкості та згуртованості системи; а також те, що волонтерки у громадах працюють над задоволенням потреб не лише закладів, а й індивідуальних запитів членів громади.
Як наслідок, мета та перевірка гіпотез зумовили наступні завдання:
- Визначити розуміння волонтерства волонтерками та органами місцевого самоврядування (надалі ОМС).
- Дослідити особливості функціонування мереж волонтерів та їхнього мережування.
- Описати внесок та роль волонтерок у забезпечення гуманітарних потреб.
- Зʼясувати виклики процесів систематизації й інституціоналізації волонтерства.
- Охарактеризувати основні потреби та виклики для волонтерок у рамках їхньої волонтерської діяльності.
Методологія дослідження базувалася на використанні змішаних методів отримання інформації від стейкхолдерів та бенефіціарів, а саме:
- Письмового структурованого та регулярного інтервʼювання регіональних волонтерок-координаторок проєкту #ВолонтеркиUA у семи цільових областях України (Львівській, Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Кіровоградській, Харківській та Дніпропетровській) для моніторингу змін у специфіці волонтерської діяльності під час проєкту.
- Опитування волонтерок-учасниць проєкту через гугл-форму.
- Структурованих глибинних інтервʼю з представниками ОМС з семи цільових областей України.
- Фокус-груп з волонтерками із цільових областей дослідження.
Дослідження проведене в рамках поєкту «Розбудова жіночої мережі волонтерок та посилення її потенціалу у прифронтових регіонах України» (#ВолонтеркиUA), що впроваджується YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (Women’s Peace & Humanitarian Fund).
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй.
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудова міцного миру. Починаючи з 2016 року, WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 1000 місцевих жіночих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізовують гуманітарну діяльність у 41 країні світу, які постраждали від кризи.