“Стійкі разом: Роль волонтерок у забезпеченні медичних потреб громад” – це  дослідження, яке було проведено у рамках нашого проєкту #ВолонтеркиUA за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (Women’s Peace & Humanitarian Fund).

У дослідженні розкрито особливості співпраці органів місцевого самоврядування та волонтерок, специфіку роботи з медичними потребами у громаді з боку ОМС та волонтерок,  а також виклики щодо забезпечення медичних потреб у Львівській, Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Кіровоградській, Харківській та Дніпропетровській областях. 

Матеріали, виготовлені в рамках підтримки, відображають позицію авторів і не обовязково збігаються з позицією Women’s Peace and Humanitarian Fund.

Війна не щадить нікого, і всі свідомі громадяни та громадянки нашої країни розуміють, що мусять працювати для припинення бойових дій та перемоги у війні. Фактично українці розділені на дві частини: ті, хто у лавах ЗСУ, та ті, хто волонтерять для збереження стійкості країни. 

Волонтерство сприймається як певний рух, що має визначені сфери діяльності та гравців, які у них діють. За три роки ці сфери увиразнилися, структурувалися. Головними напрямами діяльності є допомога ЗСУ,  робота з гуманітарними потребами, допомога ВПО тощо. 

В цьому дослідженні ми намагалися з’ясувати роль волонтерок при роботі з медичними потребами громад. Завданнями дослідження були: 

  • з’ясувати, як волонтерки бачать співпрацю з органами місцевого самоврядування (ОМС) в цілому; 
  • описати, як ОМС працюють з медичними потребами та як вони бачать роль волонтерок;
  • проаналізувати роботу волонтерок з медичними потребами в громаді;
  • визначити актуальні виклики щодо медичних потреб. 

Для досягнення мети та завдань дослідження було використано такі методи: 

  • Письмове структуроване інтерв’ювання волонтерок регіональних координаторок проєкту #Волонтерки_ua  (Львівська, Запорізька, Одеська, Миколаївська, Кіровоградська, Харківська та Дніпропетровська області) для фіксації змін у волонтерстві за час проєкту;
  • кількісне опитування волонтерок-учасниць та бенефіціарок  проєкту; 
  • структуроване інтерв’ю представників ОМС щодо визначення ролі волонтерок; 
  • фокус-групи з волонтерками, які працюють у цільових областях проєкту. 

Дослідження проведене в рамках поєкту «Розбудова жіночої мережі волонтерок та посилення її потенціалу у прифронтових регіонах України» (#ВолонтеркиUA), що впроваджується YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (Women’s Peace & Humanitarian Fund).

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй. 

Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудова міцного миру. Починаючи з 2016 року, WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 1000 місцевих жіночих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізовують гуманітарну діяльність у 41 країні світу, які постраждали від кризи.