У Львові для молодих мисткинь та волонтерок відбулися тренінги “Адвокація і мистецтво”, призначені спонукати зміни на межі культурного і соціального. Розрахований на 4 вікенди, курс тривав упродовж вересня-жовтня 2024 року.

Цикл тренінгів був створений для проєкту #ВолонтеркиUA, що впроваджує YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF)

Спеціально розроблена програма поєднала лекції відомих культурологів та митців, навчання з організації та комунікації адвокаційних кампаній, заняття з написання та презентації промов про проблеми українських жінок і зустрічі з волонтерками і практиками боротьби за права.

До навчання було відібрано 20 активісток, серед яких переважали студентки мистецьких напрямків та культурології. Разом з ними в групі були і діючі волонтерки, як от організаторка плетіння сіток у Львівській Академії Мистецтв Софія Козлова, директорка Феміністичної Майстерні Ольга Ященко чи керівниця проєктів по роботі з дітьми в Офісі підтримки родин військових Ольга Піліщук. Завдяки цьому, учасниці тренінгів не тільки отримували знання від викладачок, але і ділилися досвідом та думками всередині групи.

Основою тренінгів були проблеми та виклики, що постали перед українськими жінками із повномасштабною агресією російських військ: діяльність волонтерок, захист прав сімей військовослужбовців, потреби захисниць у збройних силах, презентація мисткинями українських питань за кордоном, гідні умови для людей з інвалідністю, можливості для жінок в суспільному житті.

Для учасниць викладали топові тренерки та тренери України: політологиня, голова регіонального офісу МФ “Відродження” Оксана Дащаківська; дослідник мистецтва, куратор Богдан Шумилович; голова комітету з питань свободи слова ВРУ Ярослав Юрчишин; журналістка, співзасновниця “Віче Берлін” Єва Якубовська;  керівниця напряму «Візуальне мистецтво» Українського інституту Анастасія Мануляк;  комунікаційна менеджерка Українського ПЕН Ганна Устинова; письменниця, кінорежисерка Ірина Цілик; дослідниця мистецтва, засновниця Art Lviv Online Олександра Кущенко;  культурна менеджерка, редакторка, критикиня Євгенія Нестерович; перформерка, художниця, кураторка, викладачка Ярина Шумська. Особливим гостем тренінгів став Олексій Сай – художник, автор інсталяції “I`m fine:)” на фестивалі Burning Man.

Тренінги з театральних практик та публічної презентації проводила акторка Чернігівського театру та Театру Лесі Світлана Федєшова. Про свій досвід адвокаційних кампаній розповідали активістки “Free Azov” у Львові, відомий волонтер та засновник кампанії “Спочатку дрони, потім стадіони” Святослав Літинський, а також куратор студії “ательєнормально” Станіслав Туріна.

Наприкінці тренінгів учасниці записали свої відеопромови про близькі їм проблеми українських жінок та презентували концепт-моделі своїх адвокаційних кампаній. 16 учасниць отримали сертифікати про проходження тренінгів “Адвокація і мистецтво”.

За час тренінгів дівчата отримали теоретичні знання, практичні навички, інспірацію до того, щоб змінюватись і змінювати суспільство, контакти та відчуття підтримки. 

Самі ж тренерки й тренери були раді долучитися й дякували за те, що їх запросили викладати для такої сильної групи. У свою чергу, учасниці у всіх вдячних відгуках наголошують про потрібність таких навчальних програм і їхню важливість. Бо зміни українського суспільства зараз чи не найбільшою мірою залежать від активних освічених жінок та можливостей для них навчатись, організовуватись і підтримувати одна-одну.

Відгуки випускниць курсу:

Ми з УМСА знайшли одне одного. За цей місяць ми з учасницями підняли десятки значимих і болючих тем, розділили спільні проблеми і думали над їх вирішенням, отримали практичні навички, а тепер ще й ходимо на події одна одної, бо стали маленькою спільнотою. Окрім крутезних тренінгів (особливий уклін за ораторське мистецтво) ми мали змогу поговорити про досвід адвокації з потужними активіст_ками: Lviv Family Azovstal, кампанія «Спочатку дрони потім стадіони» «|’m fine:)» з Burning Man. Ми питали їх, в чому секрет успіху, як вони отримали розголос і вплив. А вони відповідали приблизно однаково: «Не сильно й планували, якось само вийшло. Мені це боліло, а тоді зідвонилися зі знайомими і вирішили, що треба щось робити. Просто робили крок за кроком, бо по-іншому не могли».
Коротше, секрету нема, є лише 3 кити: дуже вірити в проблему працювати систематично нарощувати звʼязки у своїй темі. Ну і діяти, а не відкладати.

Цей курс став для мене не просто можливістю відволіктися, а справжнім джерелом ідей для моєї професійної та волонтерської діяльності. Особливо надихнула підбірка лекторок і лекторів, які через мистецтво вміють донести важливі ідеї. Я завжди любила вчитися, і цей курс нагадав мені про моє бажання здобути другу вищу освіту — тепер я вирішила обрати університет і стати студенткою наступного року.

Курс також дав мені сміливість говорити про те, що для мене важливо. Одне з завдань — записати відео промови для адвокаційної кампанії — стало моментом, коли я вирішила звернутися до своїх онуків, закликаючи зберігати пам’ять про загиблих військових. Спочатку я сумнівалася, чи варто це оприлюднювати, але коли все ж поділилася, отримала багато підтримки, зокрема від військових. Це стало для мене джерелом підтримки у моїй роботі над збереженням памʼяті. Це відгукнулося у серцях багатьох людей. Цей курс не лише надихнув мене на нові кроки в навчанні, а й допоміг зробити важливе повідомлення публічним, що стало великим результатом для мене. Дякую за можливість стати частиною цього проєкту!

Тренінги “Адвокація і мистецтво” відбувались в рамках поєкту «Розбудова жіночої мережі волонтерок та посилення її потенціалу у прифронтових регіонах України» (#ВолонтеркиUA), що впроваджується YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (Women’s Peace & Humanitarian Fund).