Алла Паламарчук — волонтерка з Кривого Рогу, яка з 2022 року активно допомагає військовим та цивільним. У її історії волонтерства є безліч моментів, що надихають, і вона готова ділитися ними, аби показати, як важливо підтримувати не лише військових, а й самих волонтерок, які віддають свої сили для допомоги іншим.

Шлях до волонтерства

Алла стала волонтеркою у 2022 році. Спонукало її до цього бажання допомогти і підтримати людей, де це було в її силах. Спочатку волонтерила самостійно, а згодом, також у 2022 році, стала співзасновницею громадської організації Гуманітарний Штаб «Зарічний». Першими, кому надавали допомогу, стали внутрішньо переміщені особи, зокрема з Херсонщини та Миколаївщини. Згодом організація почала також підтримувати й військових, надаючи амуніцію, медичні засоби, продукти харчування, плетучи маскувальні сітки й передаючи грілки та багато іншого.

На другому році волонтерської діяльності Алла зіткнулася з емоційним вигоранням — станом, який неминуче приходить, коли віддаєш себе цілком у допомогу іншим. Але підтримка близьких і власна віра в необхідність своєї роботи дозволили їй подолати цей складний період.

Підтримка й розвиток: новий досвід завдяки проєкту #ВолонтеркиUA

У 2023 році Алла познайомилася з нашим попереднім проєктом #ВолонтеркиЛьвів, що став для неї важливим кроком на шляху до розвитку. Перші зустрічі з іншими волонтерками, обмін досвідом, спільні тренінги відкрили для неї нові можливості.  Згодом Алла стала координаторкою проєкту #ВолонтеркиUA в своєму регіоні:

«Це був зовсім новий досвід для мене, новий рівень та нова відповідальність. Я усвідомила, як важливо не просто працювати безупинно, а й навчатися, систематизувати процеси та дбати про власний ресурс»,

— ділиться Алла.

Одним із важливих аспектів цієї співпраці для неї стали тренінги, зокрема з тактичної медицини, психології взаємодії волонтерок з військовими та написання проєктних заявок. Заняття допомогли не лише отримати нові знання, а й відкрити нові перспективи для розвитку її організації, зокрема у плані подачі проєктних заявок на гранти. Зараз Алла з командою працюють над новим проєктом.

Роль координаторки та важливість нетворкінгу

Завдання було не з легких — об’єднати волонтерок, знайти шляхи до ефективної співпраці та вирішення актуальних проблем. Важливими аспектами роботи стали не лише обмін інформацією та потребами, але й встановлення нових контактів, що в результаті дозволили створити потужну мережу підтримки серед волонтерок.

«Моя роль як координаторки полягала в тому, щоб з’єднувати людей, допомогати знаходити відповіді на запитання та підтримувати зв’язки між волонтерами з різних міст. І навіть у ситуаціях, коли мені було складно знайти аудиторію, я намагалася робити все можливе, щоб запити волонтерів збігалися з нашими можливостями».

Підтримка волонтерок — важлива складова сьогодення: Алла поділилася думкою стосовно проєкту #ВолонтеркиUA:

«Проєкт допоміг мені та багатьом волонтеркам зрозуміти, як важливо відпочивати, навчатися нового та підтримувати власний ресурс. Це не лише знання, а й відчуття підтримки, розуміння своєї цінності. Проєкт нагадав, що волонтерки — це також люди, які мають потреби і право на допомогу. Також дуже цінними були юридична і психологічна підтримка, актуальність тренінгів та навчань, що дають можливість отримувати нові навички, аби робити більше та ефективніше. Крім того, цей проєкт дозволяє об’єднувати людей, створюючи спільноту, де кожна волонтерка може відчути, що вона не одна, а ми разом можемо зробити більш, витрачаючи менше ресурсу».

«Об’єднуємося, навчаємося, не забуваємо про себе. Я б дуже хотіла побачити продовження цього проєкту з розширенням — не лише навчаннями, а й збільшенням кількості зустрічей, нетворкінгів, більше можливостей для взаєморозуміння і підтримки волонтерок. Дуже важливо підвищити обізнаність про роль волонтерів і волонтерок у нашій країні, адже, на жаль, зараз вони не мають належного юридичного захисту. І я вірю, що ми зможемо змінити це, якщо об’єднаємося, створимо юридичні рамки і зможемо вести адвокаційну кампанію на підтримку волонтерів та волонтерок. У суспільстві є великий запит на це, як ніколи раніше».

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй. 

Публікація підготовлена в рамках проєкту «Розбудова жіночої мережі волонтерок та посилення її потенціалу у прифронтових регіонах України» (#ВолонтеркиUA), що впроваджує YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), гнучкого та оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва.

Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудова міцного миру. Починаючи з 2016 року, WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 1000 місцевих жіночих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізовують гуманітарну діяльність у 41 країні світу, які постраждали від кризи.