Проект ПРОТЯГ

Проект ПРОТЯГ

«Відкривай двері хай буде Протяг»

Місія

«Протяг» project основним орієнтиром, це створювати резиденції, пленери, де художники зможуть поділитися досвідом, або ж його набути,та дослідити себе.

Наша місія – робити життя митців більш комунікабельним.

Історія створення

Перша концепція «Протяг» project – серія відео про молодих львівських художників: роздуми про світ мистецтва у компанії знайомих, їхні твори і майстерні, світогляд і побут, речі, які надихають і речі, які дратують…»

Поштовхом до створення проекту «Протяг» project стало, як стверджує засновниця та кураторка проєкту Зірка Савка, бажання створити «простір», який дасть можливість розвиватись, «дихати» молодим художникам. Актуалізувати погляд на створення художніх виставок та самих художників.

«Це проект створений, щоб внести нові можливості для молодих художників, не лише за кордоном,але і в Україні.

Цей проект потрібен щоб Вивітрити затхле повітря, що перенаповненне масовістю.

«Бо “Протяг! – це рухомий порив вітру. Саме тут кожен відчуватиме свою особливість, де зможе творити і розвиватися, як морально так і матеріально. Дивитися на ПРОТЯГ, та почути його», – Зірка Савка.

Все почалось у 2018 році, коли YMCA Lviv створила Молоду Раду, до складу якої увійшла і засновниця майбутнього проекту «Протяг» project – Зірка Савка. Всі учасники Молодої ради мали можливість поїхати на тренінги до партнерів YMCA в Данію м. Орхус.

Вже там учасники розподілились по основних галузях трикутника YMCA: «Тіло. Розум. Душа.» Тіло: Мар’ян Грабовик, Ольга Нікольчук. Розум: Марта Нижняк. Душа: Зірка Савка, Валерія Фетісова. Презедент молодої ради: Володимир Беркич, віце презедент Соломія Джуджук.

Результатом резиденції YMCA в м. Орхус і стало створення проєкту «Протяг» рrojeсt.

Дата заснування проекту – 14 лютого 2019.

ЗІРКА САВКА
ЗІРКА САВКА

Моїм амбітним бажанням було творити арт тусовку довкола себе, як то кажуть:  «ти сам створюєш своє середовище, щоб середовище не почало формувати тебе». Ще у коледжі я любила збирати цікавих студентів з різних курсів та створювати пленери, культурні поїздки до різним міст та місць, звичайно тоді вони були лишень одноденними, та атмосфера завжди наповнювала мене.Тож коли я завершила навчання, це було питанням часу, щоб створити свій проект, «Протяг» project.

Презентація проекту «Протяг» projeсt відбулась 27 травня 2019 року в «Асторія Готель» за підтримки YMCA Lviv та KFUM og KFUK I Distrikt Aarhus.

Саме в цей день в «Асторія Готель» було запрезентовано активний старт проекту «Протяг» projeсt та перша вагома робота: відеоролики про трьох молодих художників (уже учасників проекту), зйомка та монтаж який розпочались ще взимку 2019.

Завновниця зазначила, що не планує на цьому зупинятись та бажає залучати нових молодих митців. Також художники «Протяг» projeсt презентували свою творчість: по дві картини від кожного художника-учасника проекту, тим самим можемо зазначити, що в цей день відбулась і перша художня виставка проекту «Протяг» projeсt.

Учасники проекту весна 2019:

Зірка Савка – засновниця та кураторка «Протяг» projeсt, художниця, перформерка.

Роман Хрущ – художник живописець, перформер.

Мар’яна Косика – художниця, керамістка, мистецтвознавчиня.

Руслан Лучко – художник живописець, скляр, перформер.

Вероніка Луців – журналістка, активно займається популяризацією вивчення швецької, англійської, норвезької, данської мов.

Розвиток:

У 2019 році проект частково змінив свою концепцію, чи радше, розширив свої можливості.

Так протягом року проект мав вже чотири напрямки своєї діяльності:

⦁            Серія відеороликів про молодих художників, аби відкрити їх та розкрити їх діяльність.

Перші відео були про учасників проекту «Протяг» projeсt Романа Хруща, Руслана Лучка та Мар’яну Косику.

⦁         Освітній напрямок, мета якого – ряд лекцій, що дасть можливість познайомитись з мистецькою спадщиною всесвітньо відомих митців та художників. А візуальне доповнення допоможе глибше зануритись в історію та культуру творення того чи іншого художника.

Віртуальні екскурсії з Ксенею Ціхурською:

«Храм святого сімейства, Барселона» презентація-лекція 14 вересня 2019 (Кінотеатр «Коперник»). «Теарт-музей Далі. Фігерас». Презентація-лекція 12 жовтня 2019 (Кінотеатр «Коперник»).

⦁            Арт Журнал. ART KosS. Тематика «¿сАЛОН?». Ідейниця – Мар’яна Косика. Метою журналу ART KosS є об’єднання всіх галузей та митців проекту, знайомство та висвітлення їх діяльності.

⦁            Виставки: Роман Хрущ Куратор проекту «¿сАЛОН?» презентація 8 листопада 2019 у Futura HUB. Експозиція тривала з 8 по 24 листопада 2019 р.

Ідея та мета виставки – популяризувати молодих художників, які не подаються, на офіційний Осінній салон «Високий Замок», що проводиться старшим поколінням Спілки Художників.

Проєкт “¿сАЛОН?”

У ході даної виставки вирішено розкрити питання офіційного, вже існуючого “Осіннього салону” у Львові. Його плюси і мінуси, та шляхи покращення будуть представлені публіці у другому примірнику журналу “ArT KosS”. Головний меседж журналу – на скільки “Осінній салон” осінній?.

У цієї виставки є декілька правил:

1) жоден учасник не має бути членом ЛНСХУ;

2) художник, який подається на участь на Осінній салон “Високий Замок” автоматично не має права брати участь у виставці “¿сАЛОН?”

Учасники проекту осінь 2019:

Зірка Савка – засновниця та кураторка «Протяг» projeсt, художниця, перформерка, арт менеджерка, кураторка.

Роман Хрущ– художник, перформер, куратор проекту «¿сАЛОН?».

Ксеня Ціхурська – художниця, арт менеджерка, кураторка «Віртуальних екскурсії з Ксенею Ціхурською»

Мар’яна Косика– ідейниця журнал «ART KosS», художниця, викладачка з мистецтва, засновниця проекту Art move.

Катя Шадріна – мисткиня, живописеця, працює не лише з сакральним живописом, а й у своїй творчості послуговується сюжетами, які вже були використані представляючи їх у новому, маргінальному контексті.

Вероніка Чередниченко – мисткиня, живописиця, у своїх роботах занурює глядача у світ, де перебувають міфічні істоти та образи.

Олександр Максимов – митець, менеджер культури. Співзасновник мистецької платформи Dro.Art. та фестивалю актуального мистецтва Dro Art Days у Дрогобичі.

Тарас Кеб – художник, працює в живописі, графіці, декоративно – прикладному мистецтві та ін.

Артур Солецький – митець , що створює цілий живий організм за допомогою інсталяцій,

картин та відео.

Богдана Пацюк – мисткиня, живописиця,

працює у паперовій пластиці створюючи інсталяції

з використанням світла.

Читати ЖУРНАЛ

Завершився перший рік діяльності «Протяг» рrоjeсt виданням каталогів робіт Романа Хруща та Зірки Савки.

У зв’язку з пандемією Covid-19 діяльність проекту перейшла в онлайн-режим. Авторка розвивала діяльність проекту в соціальних мережах та займалась розробкою нового напрямку діяльності «Протяг» projeсt тихий аукціон.

«Open Аir Protiah» весна 2021:

Очільниця та кураторка проекту «Протяг» Зірка Савка поділилась майбутніми планами діяльності проекту:

«Хочеться змінити та доповнити проект новими концепціями діяльності. Тож цього року ми плануємо провести низку пленерів та резиденцій для молодих художників. Вже навіть маємо партнерів, які готові надати простір – це Creative Residence MC6 (Креативна резиденція МС6) за що вдячні Ользі Сухій. А також арт підтримці від Провідного Українського виробника професійних матеріалів для живопису Rosa і  організації YMCA Lviv».

Зважаючи на досвід 2020 року, Зірка Савка зазначила, що немало напрямків діяльності проекту буде реалізовано в онлайн режимі. Наприклад, лекції та зустрічі художників з молоддю, які вже розробляються спільно з YMCA Lviv. Також буде більше медіаконтенту: нові відеоролики про молодих митців для популяризації та розвитку «Протяг» рrojeсt.

І, звісно ж, проєкт залучатиме нових партнерів та художників для творення вагомого мистецького сегменту в українській культурі.

Учасники “Оpen Аir Protiah” 2021:

Зірка Савка – Мисткиня, живописиця. Працює  над темами людського тіла, антиутопій. Бере активну участь в арт подіях та виставках. Засновниця Protiah project, в рамках якого було створено арт-презентація та проект “?сАЛОН?”

Роман Хрущ – Митець, живописець, перформер , створив 5-ть персональних проектів із живопису в Україні (проекти “Приховане”, “Коріння Оселі”, “Місце”). Учасник та організатор перформативних фестивалів (“Zabih”,”Тиждень актуального мистецтва у Львові”,”Лабораторія Березіль”). Співорганізатор проектів: “?сАЛОН?”, “Кіно 9”

Катя Шадріна – мисткиня, живописиця, працює не лише з сакральним живописом, а й у своїй творчості послуговується сюжетами, які вже були використані представляючи їх у новому, маргінальному контексті.

Яна Гудзан – Мисткиня, живописиця. Працює в жанрах пейзажа, натюрморта і психологічного портрета у старовинних (левкас, олія, жовткова темпера) та сучасних техніках (акрил, спрей, маркери).

Микола Козловський – Художник, живописець. “У мистецтві живопису, для мене найважливіше спрощеність форм та узагальнене сприйняття”

Настя Розова – Художниця – дизайнерка. Цікавить творчість не тільки на папері (полотні), а перенесення на речі, які можна носити кожен день. Розробляє принти для одягу. один з яких, бренд chereshnivska.

Руслан Лучко – Митець, живописець, перформер, скляр. В своїй творчості надає перевагу живопису та склу, часто звертається до інших мистецьких практик таких як перформанс, медіа арт, інсталяція. В основі творчості посилається на ідеї детермінізму, свободи людини, пошуку індивіда, завдяки яким намагається знайти відповіді які непокоять особисті аспекти автора.

Партнери-підтримка: Сreative Residence MC 6, ROSA – Ukrainian Manufacturer of Fine Art Materials, YMCA Lviv

текст писала Саша Шутова
Проект створено за підтримки YMCALviv та KFUM og KFUK i Distrikt Aarhus.

Сторінка проекту: www.facebook.com/protiahproject