Упродовж п’яти днів на Яблуницькому перевалі поміж краси Карпат тривала літня школа «Залучай!».

Метою школи було створити можливості для розвитку, підвищення компетентностей та психологічного відновлення українських волонтерок.

У рамках літнього табору «Залучай» українські волонтерки та волонтери навчались медіаграмотності та критичного мислення. Теорія доповнювалась командними іграми, моделюваннями ситуації та творчими заняттями.  Особливо сподобалась волонтеркам інтелектуальна гра “НотаЄнота”, що вчила вирізняти фейки і маніпулятивні технології,  та XR-виставку “Справжні причини війни, або як працює російська пропаганда” з доданою та віртуальною реальністю.

У час засилля ворожої пропаганди, хайпу, фейків та тиражування неперевіреної інформації для волонтерів важливо вміти поводитись з інформацією, адже репутація для волонтерів – це головне. Волонтери є агентами впливу і тому мають ще ретельніше за інших перевіряти інформацію, котру поширюють. Окрім того, часто наші волонтери, котрі працюють з військовими можуть володіти конфіденційною інформацією, від якої залежать людські життя. З цими нюансами та з багатьма іншими учасниці школи розбиралися на тренінгах від засновниці фактчекінгових проєктів “НотаЄнота” Альона Романюк.

Іншим блоком йшли тренінги із фандрейзингу та написання грантів, щоб ефективніше залучати ресурси для волонтерства. Тренінги вела Оксана Дащаківська  – старша викладачка кафедри політичних наук ЛНУ ім. І.Я. Франка та голова регіонального офісу Міжнародного фонду “Відродження” в  Західній Україні. Окрім суто практичних речей, ці заняття торкалися осмислення себе і своєї роботи в громаді на ціннісному рівні. Про ці речі йшлося на заняттях про спільноти та спільнототворення та етику волонтерської роботи.


Як зазначила пані Оксана: «волонтерки відкрили та переозначили власну роль не лише як збирачів та поставників ресурсів, але як посередниць між світом цивільних та світом військових».


Тренінги з акторської майстерності для покращення навичок публічного виступу проводив Ярослав Федорчук – актор театру ім. Леся Курбаса та актор кіно («Наші Котики», «Брама» та ін). від початку повномасштабного вторгнення Ярослав також активно займається волонтерською діяльністю на підтримку українських захисників і добре розуміє складність волонтерства.

Окрім навчання самопрезентації ці тренінги були наповнені акторських технік на розслаблення тіла, як передумови до зняття емоційної напруги.

Не менш важливими були тренінги психологічні. На них кожна волонтерка змогла певним чином вивільнити емоції та поділитись переживаннями. На цих тренінгах найбільше відчувалась взаємна підтримка та піклування дівчат одна про одну. Про емоційне вигорання волонтерів та що робити, щоб цього не сталось розповідала Катерина Ковалишин та проводила заняття з майндфулнесу.

Заняття з арт-терапії дозволяли перепочити від сприйняття великої кількості нової інформації, розслабитись та малюючи поспілкуватись, порозповідати один одному особисті історії, історії з волонтерства чи поділитись емоціями.

Особливою подією стала фотосесія з фотохудожницею Дарією Бедернічек, завдяки якій в учасниць на пам’ять про літню школу залишились не лише спогади, але і мистецькі світлини.

Паралельно із навчанням, волонтерки та волонтери ходили в мандрівки, спілкувались на пікніках та просто насолоджувались природою Карпат на дозвіллі, милуючись неймовірними краєвидами.


Аліка Разнер:

«Якщо раніше я певною мірою упереджено ставилась до подібного роду імпрез, бо мені здавалось, що достатньо просто робити що робиш, шукати час на відпочинок і спілкуватись зі своїм колом, то саме цей табір поміняв мою думку. Склалось все. Компанія однодумців, локація, програма, лектори і тренери. Повернувшись, я зі здивуванням зрозуміла, що маю натхнення на нові проекти і сили вести ті, що вже маю. Знов голосно говорити про проблеми та рухатись в напрямку перемоги».

Вольха Шаккарська:

«Ця літня школа волонтерів для мене про сестринство, про ковен, про місця сили. Усім потрібно іноді видихати. Усім потрібне безпечне місце і безпечні люди, з якими ти можеш не боятися осуду, з якими ти можеш говорити про те, що болить, або мовчати про те, що важливе. Можеш просто бути. Знесиленою, слабкою, втомленою, прийнятою».

Тіна Коропецька:

« Дана ініціатива дозволила нам глянути в першу чергу на себе. За це щира подяка всім менторам. Окрім тренінгів ми ще й мали змогу просто відпочити від всього навколишнього. Гори й справді лікують і дають вдихнути новими силами. Тому подяка організаторам за цю можливість подбати про себе та отримати нові знання».

Анастасія Лужна:

«Я напряму ніколи не комунікувала з волонтерками, які працюють для військових. Мені було дуже цікаво послухати їх досвід. Я побачила, що є куди рухатись і для чого працювати. Це були душевні моменти, які закарбувались в пам’яті. Я захоплююсь цими дівчатами. І мене далі мотивує їхнє гасло: «недостатньо!»».

Це були п’ять днів активного розвитку та відпочинку.

“Літня Школа” відбулась у рамках проєкту «Посилення спроможностей жіночої мережі волонтерок у Львівській області» (#ВолонтеркиЛьвів) від YMCA Lviv за технічної підтримки UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), гнучкого і оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва.

WPHF надає термінове фінансування місцевим жіночим організаціям громадянського суспільства (ОГС) в Україні. За технічної підтримки структури ООН Жінки WPHF фінансує жіночі організації та очолювані жінками ОГС для підтримки їх важливої на передовій діяльності, надання термінової гуманітарної допомоги жінкам-біженкам та внутрішньо переміщеним особам (ВПО), а також для захисту жінок та дівчат від сексуального та гендерно зумовленого насильства.
#wphfund #UNSCR1325 #InvestinWomen #WomenRespond2Crises