“Дія перша.Відгомін”: візія про відлуння війни

“Дія перша.Відгомін”: візія про відлуння війни

Дія перша. Відгомін присвячена відлунню страшної великої війни, в якій живуть і гинуть українці та українки. Відлунню, яке ми, творчий тил, несемо у всьому, що робимо і повинні надавати голосу та гучності ще і ще, щоби він не вщух аж до самої перемоги.

Це візія, про відлуння війни, забування про неї, та жіночий голос посеред байдужості…

Недільного вечора центром Львова, наповненого туристами, відпочивальниками, роззявами лунає глибокий архаїчний спів. Серед натовпу проходить фантасмагорична темна постать, наче примара війни, що пройшла крізь часи. Вона незручна, від неї відводять погляд, її намагаються оминути… Вона не зважає на людей, а йде обраним шляхом, залишаючи за собою чорні сліди і металеве дзеленчання гільз.

  • Діє і вокалізує – співачка, композиторка, художниця, письменниця Ольга Баландюх
  • Художниця костюму – Яра Андрушко Карасьова
  • Відеограф – Андрій Кравчук
  • Звукооператор – Володимир Фанта
  • Авторка проєкту, ідеї, реквізиту і фото – Дарія Бедернічек

«Дія перша. Відгомін» розпочала цикл «Нанизані на війну». Візія відбулась 20 серпня 2023 р. в рамках проєкту #ВолонтеркиЛьвів, який реалізує YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки та за фінансування WPHF.


Повномасштабне вторгнення спричинило переселення українців по всьому світі – всередині  країни і поза нею, і навіть у межах власної свідомості. Ми можемо проявлятись у будь-якій творчості, малювати, ліпити, тесати, осмислювати, вишивати, говорити про любов і нелюбов, смисли і форми, але де би не були українські митці, про що би не творили – все несе за собою відгомони війни. Новини про війну в Україні стають незручними, набридлими і неоковирними для мирного і спокійного світу.

Мовчанням нам не перемогти, а  голосом – так!


Авторка візії Дарина Бедернічек згадує:

«Я мала на увазі, що розлогі роги-гілки – дуже дуже незручні для всіх оточуючих.

Що в них перегукуються гільзи простріляні на херсонщині.

Що основа рогів – перегукується з військовим шоломом.

Що берці – ще дуже недавно місили землю Бахмуту, я дякую всім Богам що їх власник живий і здоровий.

Що ми, звісно, культурний тил, але де би не були – несемо за собою відгомони війни, як дім після пожежі роками не може позбутись запаху згарища.

Сліди, які дуже яскраві спочатку – помалу тьмянішають, і новини про велику війну – помалу затираються в ефірах і свідомостях за кордоном і всередині.

Що ми не лише несемо ці відгомони у світ, але і повинні це робити – постійно, не дати слідам тьмяніти, не дати новинам про Україну стати набридливим рядком внизу екрану. Ми повеземо це в Європу, мамо, щоби вони теж знали, щоби по їхніх руках бігли сироти. Щоби вони точно знали хто ворог і через кого ми гинемо.

А Незалежність це не даність, це, зокрема, процес…»

Перформативна візія “Дія Перша. Відгомін” відбулась у рамках проєкту «Посилення спроможностей жіночої мережі волонтерок у Львівській області» (#ВолонтеркиЛьвів) від YMCA Lviv за технічної підтримки UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), гнучкого і оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва.

WPHF надає термінове фінансування місцевим жіночим організаціям громадянського суспільства (ОГС) в Україні. За технічної підтримки структури ООН Жінки WPHF фінансує жіночі організації та очолювані жінками ОГС для підтримки їх важливої на передовій діяльності, надання термінової гуманітарної допомоги жінкам-біженкам та внутрішньо переміщеним особам (ВПО), а також для захисту жінок та дівчат від сексуального та гендерно зумовленого насильства.
#wphfund #UNSCR1325 #InvestinWomen #WomenRespond2Crises